Розрахуватися євро в невеликому італійському містечку Філеттіно вже не можна - днями муніципалітет оголосив незалежність і ввів нову валюту - "фіоріто". На перших порах схвалено рішення друкувати банкноти з портретом мера Філеттіно - Луки Селларі. Місцеві магазини перейшли на нову валюту буквально за пару днів, крім того "фіоріто" активно скуповують туристи, які запрудили вулиці Філеттіно - бунтарське містечко одразу привернуло до себе підвищену увагу.
Експерти побоюються, що Філеттіно може стати каталізатором сепаратистських процесів в Італії. Справа в тому, що наприкінці минулого тижня італійський уряд, в рамках загальних заходів економії бюджету, схвалив рішення про скасування муніципалітетів у населених пунктах з чисельністю населення менше 1000 чоловік і об'єднання невеликих міст з більшими. Зокрема, Філеттіно хотіли об'єднати з сусіднім містом Треві. Це викликало протест серед населення міста, і Лука Селларі, посилаючись на досвід Республіки Сан-Марино (одна з найстаріших і найбільш маленьких автономних держав Європи, розташована посеред Італії), оголосив Філеттіно незалежним князівством.
Незважаючи на очевидну комічність ситуації, Риму доведеться серйозно поставитися до погрози бунтарського містечка. Справа в тому, що саме Філеттіно - головний постачальник води до столиці Італії. "Ми поставляємо Риму воду - 4 тис. л на секунду. Якщо уряд не змінить свого рішення щодо ліквідації муніципалітетів, - через кілька днів Рим може залишитися без води", - цитує грізний коментар Луки Селларі Euronews. Що ж до фінансових можливостей самостійного існування, то на переконання муніципалітету вони у міста є - Філеттіно розпорядженні 7,5 тис. га лісу, а крім того до міста відносяться майже чверть території національного парку Монті-Сімбруіні і гірськолижний курорт, який влітку і взимку приймає близько 13 тис. туристів.
Побоювання уряду викликає не тільки обіцянка мера відключити Риму воду, а й те, що за прикладом Філеттіно починають слідувати інші італійські міста. І хоча погрози відокремитися поки звучать переважно на словах, експерти впевнені, що багато з них можуть бути втілені в життя. "Італія завжди була не стільки потужною національною державою, скільки мозаїкою, що об'єднує безліч областей із сильною регіональною самосвідомістю. Недавнє святкування 150-річчя від дня об'єднання країни лише додатково висвітило наявні протиріччя. Роз'єднаність проявляється не тільки в політиці. Сьогодні багато італійців більше відчувають свою належність до того чи іншого міста чи регіону і меншою мірою говорять про національність", - цитує The Daily Telegraph думку міжнародних оглядачів.
Крім того, сепаратистські настрої муніципалітетів невеликих італійських міст отримали підтримку з боку Національної асоціації малих міст (ANPCI). Буквально вчора голова асоціації Франки Більо заявив, що якщо держава не може виділити на місцеві муніципалітети EUR5, 8 млн. (саме стільки закладено в бюджеті Італії на цю статтю витрат), то малим містам доведеться піклуватися про себе самим. Примітно, що приблизно стільки ж нижня палата парламенту витрачає на харчування своїх членів на робочих місцях.
Експерти погоджуються в думці, що владі Італії доведеться відмовитися від ідеї адміністративного об'єднання малих міст з їхніми більш великими сусідами - аж надто незначною виглядає сума зекономлених бюджетних коштів у порівнянні з ризиком, який несуть бунти городян.
Але відмова від цього заходу навряд чи заспокоїть початківців бунтувати проти "економної" політики кабінету Берлусконі італійців. Нагадаємо, що наприкінці серпня уряд країни вжив ряд заходів щодо скорочення витрат і збільшення доходів бюджету наступного року. Так, в 2012 р. заплановано заощадити EUR20 млрд., в 2013-му - EUR25, 5 млрд., що дозволить, на думку уряду, добитися бездефіцитного бюджету вже до 2014 р.
Що ж стосується дохідної частини, то з 1 січня 2012 р. буде введено так званий податок солідарності (річний дохід приватної особи в EUR90 тис. і вище буде обкладатися 5%-им податком, за доходу від EUR150 тис. ставка зростає до 10%). Також буде збільшена відсоткова ставка податку на доходи від інвестицій: з нинішніх 12,5% до 20%. Пенсійний вік буде поступово збільшений до 65 років.
У плані навіть присутня міра збільшення кількості робочих днів у році: нерелігійні офіційні свята будуть переноситися на вихідні дні.
Враховуючи, що такі жорсткі заходи економії вводяться на тлі досить оптимістичних заяв Берлусконі про те, що економіка Італії далека від кризи, місцеве населення, м'яко кажучи, з нерозумінням ставиться до застосовуваних урядом інструментів. І, знаючи темперамент італійців, експерти не сумніваються, що на півдні Європи може з'явитися "друга Греція". Якщо, звичайно, до початку масових протестів населення країна не розпадеться на князівства зі своїми окремими валютами.
|