2,75 G: EDGE Ще одна технологія, яка є черговим кроком від 2G до 3G, називається EDGE (Enhanced Data for Global Evolution). EDGE може існувати в кількох видах, зокрема, нас цікавить та його різновид, яка виступає як розширення стандарту GPRS - то є EDGE в такому варіанті буде називатися EGPRS (Enchanged GPRS).
Теоретично EGPRS здатний забезпечити пропускну здатність понад 380 Кбіт / с. Підтримка EGPRS не вимагає серйозної модифікації обладнання оператора, однак, дозволяє значно збільшити швидкість передачі даних.
Подальший розвиток EDGE полягає в поліпшенні обробки даних з різними вимогами до якості передачі даних (QoS - Quality of Service). Підтримка різних рівнів QoS дозволить максимально наблизити нові реалізації EDGE до мереж третього покоління, зокрема, до стандарту UMTS.
3G: UMTS
Головна вимога до мереж третього покоління, висунуті Міжнародним Телекоммунікаціонним Союзом (ITU), звучить просто: вони повинні забезпечувати відеозв'язок з мінімальним роздільною здатністю 320х240 (тобто QVGA). Для цього мережа повинна підтримувати пропускну здатність не менш ніж у 384 Кбіт / с. Підтримка відеозв'язку вимагає, щоб мережа надала абоненту гарантована якість сервісу - то є, починаючи сеанс відеозв'язку, що абонент повинен бути впевнений, що зв'язок буде надійною, що йому не доведеться слухати уривки фраз свого співрозмовника і дивитися на дергающееся зображення.
UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) - це стандарт стільникового зв'язку третього покоління, який заснований на вдосконаленій GSM-мережі з застосуванням радіоінтерфейса WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access). WCDMA дозволяє передавати дані зі швидкістю до 2 Мбіт / с на невеликих відстанях і забезпечує до 384 Мбіт / с (що відповідає мінімальним вимогам до 3G-мереж) на великий далекості від базової станції, в тому числі - якщо абонент знаходиться в русі.
Мобільні технології
Сучасний UMTS-телефон
Що цікаво, розвиток мереж третього покоління в даний час йде досить повільно. Справа, очевидно, в тому, що модифікація GSM-мереж для підтримки GPRS та EDGE не вимагає величезних капіталовкладень (але наближає швидкості передачі даних до 3G), а так же в тому, що найбільш очікувана послуга мереж третього покоління - відеозв'язок - виявилася не надто затребувана споживачами. Звичайно, 3G-мережі розвиваються, але 2,5 G-мережі поки обгоняют їх. Мережі третього покоління впроваджуються і в Росії-про це трохи пізніше, а поки розглянемо подальший розвиток мобільного зв'язку.
3,5 G: HSDPA
HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) - цей стандарт є надбудовою над UMTS-мережами. Теоретично HSDPA здатний забезпечити пропускну спроможність у 14,4 Мбіт / с. Поки що на практиці досягнута швидкість до 3,6 Мбіт / с, що, з огляду на сьогоднішні реалії, не так вже й мало. Цю технологію називають перехідною між мережами третього покоління та мережами четвертого, називаючи третім з половиною (3,5 G) поколінням мобільного зв'язку.
Мобільні технології
Сучасний HSDPA-телефон
Гідність HSDPA полягають у тому, що вона здатна забезпечити високу швидкість зв'язку навіть на максимально можливому видаленні від базової станції. Мінус технології - в тому, що висока швидкість доступна лише для отримання даних, а відправка інформації з пристрою, що підтримує HSDPA, здійснюється на швидкості, що не перевищує 384 Кбіт / с. Усунути проблеми HSDPA покликана технологія HSUPA - черговий крок від 3G до 4G.
3,75 G: HSUPA
HSUPA (High Speed Uplink Packet Access) - ця технологія дозволяє збільшити швидкість відправки даних з мобільного пристрою до 5,76 Мбіт / с. На даний момент ведеться підготовка до практичних випробувань HSUPA по всьому світу.
Але це - далеко не все - на черзі - четверте покоління мобільного зв'язку.
4G: HSOPA
Мережі четвертого покоління, за стандартами ITU, повинні підтримувати швидкість передачі даних як мінімум в 100 Мбіт / с. Причому це - для мобільних пристроїв. Стаціонарні 4G-пристрої повинні спілкуватися із зовнішнім світом на швидкості в 1 Гбіт / с. Це дуже багато, але розробники стандартів виходять з того, що в майбутньому різко зросте обсяг інформації, циркулюючої по мобільних мереж.
Зокрема, один зі стандартів, який підтримує початкові вимоги до 4G-мереж (до нього будуть модернізовані UMTS-системи), називається HSOPA (High Speed OFDM Packet Access). Для HSOPA буде використаний повністю новий радіопередачі, несумісний з WCDMA. Стандарт буде підтримувати 100 Мбіт / с для завантаження інформації (downlink) та 50 Мбіт / с для вивантаження (uplink). Пробні випробування HSOPA плануються на 2007 рік.
Мережі четвертого покоління - це справа майбутнього. Зараз пропоную подивитися на сьогоднішній день технологій мобільного зв'язку в Росії.
Мобільні технології в Росії
На сьогоднішній день в Росії розгорнуті переважно мережі 2,5 G - то є GPRS-мережі. GPRS - це реальна альтернатива іншим видам доступу в Інтернет. Наприклад, якщо ви користуєтесь звичайним модемним доступом з платою за час з'єднання, але при цьому хочете без особливих витрат бути завжди OnLine (наприклад, в ICQ або іншій системі обміну повідомленнями) - GPRS допоможе вам у цьому. А якщо вам потрібен доступ до Інтернету, що називається, завжди і скрізь - без GPRS так само не обійтися.
В даний час можна спостерігати впровадження EDGE - ця технологія має всі шанси стати такою ж поширеною популярною, як і GPRS.
23 жовтня 2006 року на засіданні Державної комісії з радіочастот було прийнято рішення про виділення діапазонів частот для створення на території РФ мереж стандарту UMTS. У підсумку нам з вами залишається лише чекати, коли оператори мобільного зв'язку запропонують нам нові послуги для 3G-мереж, а продавці мобільників виложат на прилавки 3G-телефони.